Yeni WhatsApp Sözleşmesinin Tüm Detayları

Yeni WhatsApp Sözleşmesinin Tüm Detayları

WhatsApp yeni sözleşmesi bu sabah itibari ile kullanıcılarına sunuldu. WhatsApp’ın yeni sözleşmesi hakkındaki tüm detaylar…

WhatsApp’ın Yeni Sözleşmesi Nedir?

Bu sabah WhatsApp’a girdiğinizde bir sözleşmeyle karşı karşıya kaldınız ve belki de bir çoğunuz bu sözleşmeyi okumadan, dikkat etmeden klasik bir yenilik sözleşmesiymiş gibi onaylayıp geçti ve büyük bir tehlikeye kendinizi atmış oldunuz. Çünkü bu gün itibariyle WhatsApp sizin tüm kişisel bilgilerinizi yedekleyip saklayacak hatta üçüncü şahıslarla paylaşacak. Buda demek oluyor ki belki de siz farkında bile olmadan onayladığınız WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle WhatsApp’a tüm bilgilerinizi teslim ettiniz ve bundan sonra whatsapp ne isterse onu yapacaktır.

Aslında Konumuz Kullanıcıların Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp’ın sizlere sunduğu yeni sözleşme aslında çok önemsiz bir sözleşme. Öncelikle WhatsApp’ın yeni sözleşmesinin detaylarına madde madde bir bakalım.

WhatsApp Yeni Sözleşmesi ile Kullanıcıların Hangi Verilerini Toplayabiliyor?

 • Hesap Bilgileri
 • Mesajlar
 • Bağlantılar
 • Durum Bilgisi
 • İşlem ve Ödeme Bilgisi
 • Müşteri Desteği ve Diğer İşlemler
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 • Konum Bilgileri
 • Çerezler
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü Taraftan Sağlanır.)
 • Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü Taraftan Sağlanır.)
 • WhatsApp‘taki İşletmeler (Üçüncü Taraftan Sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü Taraftan Sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü Taraftan Sağlanır.)

Baktığımız zaman kağıt üzerinde hepsi çok ürkütücü maddeler. Kısacası bu maddelere göre sizin WhatsApp üzerinde yapacağınız tüm işlemlerin takip edileceği söyleniyor. Bize göre WhatsApp bunları yapabiliyorsa zaten bugüne kadar bunları yapmıştır. WhatsApp‘ın size sunduğu bu sözleşme ile bu yaptıklarını resmileştirme yoluna gitmiştir.

WhatsApp Neden Bunları Resmileştirme Yoluna Başvurdu?

Son 2 yıldır sosyal medyada gizlilik sözleşmesi konusu oldukça fazla gündeme gelmektedir. Özellikle ABD’de bundan bir önceki seçimde sosyal medyanın bazı uygulamalarının ( facebook başta olmak üzere) kullanıcı verilerinin izinsiz bir şekilde pazarladığı hatta bu kullanıcıların önüne izinsiz bir şekilde seçimle alakalı propagandalar getirdiği gündeme gelmişti. Hatta bununla ilgili olarak bazı markalar davalık olmuş, bazı markalar ise bu süreçte yok olmuştu. Aslında burada anlatmak istediğimiz şu; Sosyal medya kullanıcılarının verileri zaten uzunca bir zamandır markalar tarafından yedeklenmekte ve üçüncü şahıslarla pazarlanmaktadır. Eski dönemlerde kullanıcıların bilgilerinin oldukça fazla pazarlanmasından dolayı Türkiye ve ulusal düzeyde yeni bir düzenleme geldi. Özetle markalara ”kullanıcı bilgilerini pazarlayacaksanız kullanıcılardan izin almak zorundasınız”.

WhatsApp’ın Asıl Olayı Ne?

WhatsApp bu yeni sözleşme ile kullanıcıya şu bilgiyi verdi. ”WhatsApp olarak biz senin bilgilerini senin izninle kullanmak istiyoruz. Bunu onaylıyor musun? Eğer onayın yoksa WhatsApp’ı kullanamazsın”

Yukarıdaki açıklamalarda belirttiğimiz gibi WhatsApp bunu zaten yapıyordu. Hatta bunu kullandığınız birçok uygulama yapıyor. Geçtiğimiz aylarda Tiktok uygulamasının kullanıcıların kişisel verilerinin Çin Hükümeti ile paylaştığı ortaya atılmıştı.

Bu Durumda Endişelenmemiz Gerekiyor Mu?

Evet bu durum karşısında endişelenmeliyiz çünkü WhatsApp kullanıcılarının verilerini pazarlıyor, işliyor ve paylaşıyor. Sonuç olarak eğer akıllı bir telefon kullanıcı iseniz ve bu tarz uygulamaları kullanıyorsanız bundan kaçabilme ihtimaliniz yok. Bir ürün ücretsizse ürün sizsiniz demektir. Bu demek oluyor ki kimse bir çıkarı olmadan kimseye bir uygulama kullandırtmaz. Eğer bir ürünü size bedava sunuyorlarsa mutlaka bir şekilde para kazanıyorlardır.

Bu gün geldiğimiz noktada seçmemiz gerek tek şey vardır. Hangi uygulama bizim verilerimizi pazarlasın?

İşin özeti aslında şudur. Bütün uygulamalar bütün verilerinize sahipler ve bütün verilerinizi yedekliyor. Eğer bu durumdan korkuyorsanız telefon kullanmayın ve sosyal medyadan uzak durun. Çünkü 2021 dünyasında bundan kaçışınız yok.