WhatsApp Davet Bağlantıları ve Kullancı Profilleri Google’da Görülebilecek

whatsapp sözleşme detay

WhatsApp grup davet bağlantıları ve kullanıcı profillerini Google’da endexslenmesine tekrardan izin verdi.

İlk Olarak 2019 Yılında Davet Bağlantıları Paylaşımı Görülmüştü

WhatsApp grup davet bağlantıları tekrardan Google aramalarında görülüyor. Google’da ufak bir arama yaptığınızda özeli bir whatsapp grup sohbetine katılmanız oldukça kolay. Bu durum ilk olarak 2019 yılında keşfedilmişti. Bunun ardından whatsapp bu sorunu düzeltti fakat şuan aynı sorun tekrardan ortaya çıkmış durumda. Sorun nedeniyle, kullanıcıların telefon numaraları ve profil resimleri basit bir Google aramasıyla ortaya çıkarılabiliyor.

WhatsApp , grup sohbeti davet bağlantıları endekslenmesine izin vererek, bağlantılarına Google’da basit bir arama sorgusu kullanan herkes tarafından erişilebildiği için Web’de birkaç özel grubu kullanılabilir hale getiriyor. Tam ayrıntıları bilmesek de, bu Gadgets 360 tarafından doğrulandı. Bu bağlantıları bulan bir kişi gruplara katılabilir ve bu gruplar içinde paylaşılan gönderilerin yanında katılımcıları ve telefon numaralarını da görebilir.

WhatsApp, kullanıcı profillerini Google’da herkese açık hale getiriyor

Grup davet bağlantılarının yanı sıra, WhatsApp, Google’ın bir kullanıcıyla sohbet etmesine veya profil fotoğrafına bakmasına izin vermek için kullanıcı profillerini endekslemesine yeniden izin vermiş gibi görünüyor.

WhatsApp’ın etki alanında ülke kodları aranarak, telefon numaralarını ve profil resimlerini içeren kişi profillerinin URL’leri ortaya çıkarılabilir. Bu sorun geçen yıl Haziran ayında WhatsApp tarafından düzeltilmiş gibi görünüyordu. Şirket o sırada bir açıklama yapmamıştı fakat birden fazla rapor da bunun düzeltilmediği doğruladı.

Rajaharia, WhatsApp’ın, Google ve diğer arama motorlarında grup sohbeti davetlerinin endekslenmesine yol açan, özellikle chat.whatsapp.com alt etki alanı için robots.txt dosyasını eklemediğini söyledi. Web geliştiricileri normalde arama motoru tarayıcılarına hangi sayfaları veya dosyaları tarayabileceklerini ve hangilerini indeksleme için yapmamaları gerektiğini söylemek için bir robots.txt dosyası kullanır.

Siber güvenlik araştırmacısı Rajaharia, Google’da WhatsApp kullanıcı profillerinin endekslendiğini keşfetti. Grup sohbeti davetlerinde olduğu gibi, api.whatsapp.com alt alanı için arama motoru tarayıcılarına ilgili bağlantıları taramamalarını söyleyen belirli bir robots.txt dosyası olmadığını fark etti.