Volkswagen Way to Zero Projesini Başlatıyor

Volkswagen Way to Zero

Otomobil şirketlerinin çevre üzerindeki etkilerinin ne denli olduğu konuşulduğu zaman insanların aklına ilk öncelikle gelen, otomobillerin egzozlarından doğaya salınan duman oluyor. Realde ise şirketlerin karbon salınımında otomobillerin etkisi sanılanın çok daha altında. Volkswagen şirketi de kendi firma etkinliklerinden kaynaklı karbon salınımını bitirmek üzere harekete geçti ve Volkswagen Way to Zero projesini başlattı.

Şirket bu amaçla çevre dostu materyaller kullanmak, kuruluşlarını yeniden yapılandırmak ve e-mobilite gibi bölümlerde çalışmalar sürdürdüğü yeni görevine başlıyor.

Volkswagen Way to Zero Projesi Başlıyor

Volkswagen Way to Zero

Volkswagen şirketi, yeni sıfır karbon salınımı projesine Way to Zero ismini verdi. Bu projenin ayrıntılarını da açıklayan Alman şirket, markanın “şirketi ve ürünlerini karbonsuzlaştıracağı” ifadesini kullandı. Tasarının oldukça geniş kapsamlı olduğu da paylaştı.

Aslında şirketID.4 serisi otomobillerle beraber daha temiz araçlar üretmeye başlamıştı. Gene de bu araçların sağladığı özellikler şirketin nezlinde yeterli değil. 2050 senesine kadar karbon salınımını bitirmeyi planlayan şirket, 2030 yılından önce de Avrupa’daki araçların karbon salınımını yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor.

Şirketin paylaştığı rakamlara baktığımızda, 2030 hedefinin gerçekleşmesi durumunda otomobillerin her biri 17 ton daha az karbondioksit salınımı yapacak. Gene de otomobillerin saldığı karbondioksitin azaltılması zincirin sadece ilk halkasını oluşturuyor.

Üretim de Karbon Nötr Olacak

Volkswagen Way to Zero

Elektrikli araçlara geçişi hızlandıracağını söyleyen şirket, tedarik zinciri de içerisinde olmak üzere elektrikli araç üretimini de karbon nötr hale getirmek istediklerini ifade etti. Eski elektrikli araçların yüksek voltajlı pillerini de sürekli olarak geri dönüşüme gönderecek.

Özellikle üretim için gerekli olan materyallerin çıkarılması ve işlenmesi sürecinde oldukça fazla enerji harcaması gerçekleşiyor. Bu etapta yaşanan karbon salınımı ve su tüketimi de oldukça fazla seviyelere çıkabiliyor.