Kapat

Paranın İcadı: Önceden Ticaret Nasıl Yapılıyordu?

Paranın İcadı

Paranın icadı M.Ö. 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından yapılmıştı. Paranın icadından önce ticaret, takas yöntemi ile yapılıyordu. Günümüzde ise ara sıra hepimizin uyguladığı bir yöntem olsa da, ekonomik sistem içerisindeki uygulaması paranın icadından önceki kadar yaygın değildir.

Paranın İcadı: Takas

Kyle Macdonald, elindeki kırmızı renkli bir ataşı takas etmek için bir blog açıyor. Bu ataşı herhangi bir şey ile takas etmek istediğini belirtiyor. Talebine Kanada’dan iki kız olumlu dönüş yapıyor. Kyle, elindeki ataşı, kızların elindeki balık şeklinde bir kalem ile takas ediyor.

kyle macdonald
Kyle Macdonald

Kısa bir süre sonra balık şeklindeki garip kalemi başka biriyle takas ediyor. Devamında ise bu saçma sapan oyuncağı eski bir mangalla takas ediyor. Eski mangalı jenaratöre, jeneratörü bira fıçısına, bira fıçısını küçük bir kar aracına dönüştürüyor. İşler bundan sonra daha renkli bir hal almaya başlıyor.

Olay şöyle ki, son takasını bir Talk Show programcısı ile yapıyor. Bu takas ise onun sosyal medyada tanınmasını sağlıyor. Elindeki kar aracını iki kişilik kısa bir tatille değiştiren Kyle durmuyor. Elindeki tatil kuponunu ikinci el bir kamyon ile takas ediyor. Ardından kamyoneti bir plak anlaşması ve gidiş-dönüş uçak bileti ile takas ediyor. Stüdyo anlaşması ve uçak biletlerini ise, Phoenix’teki bir evde 1 yıl boyunca kira ödemeden konaklama hakkı ile değiştiriyor.

Bu konaklama hakkını Alice Cooper’la bir hafta sonu gerime hakkı ile değiştiriyor. Bu aşamada Kyle çok ilginç bir şey yapıyor. Elindeki bu hakkı, yine bir kar küresiyle takas ediyor. Neden böyle bir şey yaptığını soranlara ise , diğer kavramın göreceli olduğu ile ilgili bir konuşma yapıyor. Bir süre sonra, elindeki kar küresini, Hollywood’daki bir koleksiyoner yönetmene, bir filimde rol karşılığı devrediyor.

Kanada’da Saskatchewan isimli bir yerin sakinleri bütün bu takasları medyada takip ediyor. O sırada mahallelerinde kullanılmayan bir evi Kyle’nin elindeki rol karşılığı takas etmesini teklif ediyorlar. Ve sonuç olarak Kyle, elindeki kırmızı renkli ataşı, 14. takasta bir evle takas etmiş oluyor.

İşte paranın icadı öndeki dönemde işlerde bu şekilde yürüyordu.

“Paranın İcadı: Önceden Ticaret Nasıl Yapılıyordu?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir