Nvidia Kripto Para Madenciliği İçin Kullanılan Yeni RTX 3060’ı Zayıflatıyor

Nvidia Kripto Para Madenciliği

Nvidia kripto para madenciliği için kullanılan yeni RTX 3060 grafik kartlarını bilinçli bir şekilde daha az verimli hale getiriyor. Bu ayın sonlarında GPU’ların piyasaya sürülmesine eşlik edecek yeni sürücüler, kripto para madenciliği için yazılım algılamayı kullanarak Ethereum kripto para madenciliğinin hash oranını yaklaşık yüzde 50 azaltacak.

Ethereum kripto para madenciliği

Nvidia Global GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling , “Oyuncular için GeForce GPU‘ları tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor ” dedi. Kullanıcılar, hava durumu simülasyonu ve gen dizilemeden derin öğrenmeye ve robotiklere kadar sürekli yeni uygulamalar keşfediyorlar. Kripto para madenciliği de bunlardan biri. “

Nvidia Kripto Para Madenciliği İçin Yeni İşlemci

Nvidia’nın GeForce ürünlerinin mevcudiyetine yardımcı olmak için değişiklikler yapıyor. Nvidia, bunun yerine Ethereum madencileri için yeni bir Cryptocurrency Madencilik İşlemcisi (CMP) kullanıma sunacak. Bu madencilik ve verimlilik için en iyi performansı içerecek fakat grafikleri hiç kullanmayacak. Nvidia, bu CMP ürünlerinin “oyuncular için GeForce GPU’ların kullanılabilirliğini etkilemediğini” söylüyor.

Nvidia Kripto Para Madenciliği

CMP ürünlerinde ekran girişleri bulunmayacak. Böylece madencilik için tasarlanmış sistemlere daha yoğun bir şekilde yerleştirilebilecekler. Nvidia ayrıca CMP’lerin Ethereum madenciliği ile ilgili büyük güç gereksinimlerini iyileştirmek adına daha düşük tepe çekirdek voltajına ve frekansına sahip CMP’ler geliştiriyor.  Wuebbling, “CMP ile, oyuncular için GeForce RTX GPU’ları korurken madencilerin en verimli veri merkezlerini oluşturmalarına yardımcı olabiliriz” dedi.

Madenciler için özel bir seçeneğin sunulması memnuniyetle karşılanırken, Nvidia’nın RTX 3060‘ta özellikle madencilik performansına özel olarak geçmesi bazı eleştiriler alacak. Bu, uygulamaya konulan yazılım kısıtlamalarıyla getirilen yapay bir sınır. Çünkü Nvidia, talebi karşılamak için yeterli GPU üretmekte zorlanıyor.

Oyun oynamaktan araba imalatına kadar tüm sektörlerde şu anda çip kıtlığı yaşanıyor. Nvidia, en popüler yeni GPU’sunun yalnızca oyun oynamaya odaklanmasını sağlayarak GPU talebine yanıt vermenin doğru zamanı olduğunu açıkça hissediyor.