iPhone 12 Su Testi: Apple’ın Suya Dayanıklılığı Küçümseniyor

iPhone 12 su testi, CNET tarafından Tahoe Gölü‘nün soğuk sularında yapıldı. Apple’ın iPhone 12 modeli suya hiç beklenmedik bir şekilde suya uzun bir süre dayanmayı başardı. İPhone 12‘nin IP68 sertifikası, 30 dakika boyunca 19,6 fit (6 metre) suya kadar dayanabileceği anlamına geliyor. Bu, dört iPhone 12 modelinin tümü için geçerlidir: iPhone 12,  iPhone 12 Mini ,  iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max . Fakat CNET tarafından yapılan iPhone 12 su testi, bu verilerin daha da üzerine çıkabildiğini gösterdi.

Mission Robotics ile birlikte yapılan testte iPhone 12, şirketin su altı uçağı Theseus’a monte edildi. Drone su altında 984 fit (300 metre) derinliğe kadar yol aldı; pilot, Theseus’un kamerasından görüntüyü görebiliyor ve ayrıca karadaki bir bilgisayardan derinlik ve su sıcaklığı ölçümlerini izleyebiliyordu. 

Tam test için bu sayfadaki videoyu izleyerek drone’dan bazı harika su altı görüntülerini görebilirsiniz.

iPhone 12 Su Testi: Apple’ın iddiasını test etme (30 dakika boyunca 19,6 fit)

İlk dalışta IP68 iddiasını test etmek istediler (30 dakika boyunca 19.6 fit (6 metre) su). Tahoe Gölü kıyısından, iPhone’u ekran açık kalacak şekilde dronun kamerasına bakan bir yuvaya yerleştirdiler, böylece su altındayken iPhone’a bir şey olup olmadığını görebileceklerdi. 

iPhone 12 su testi

Bu derinlikte Tahoe Gölü’nde 11 santigrat derece su sıcaklığı bulunmaktaydı. 30 dakika dolduğunda telefonu sudan çıkartıp bir bezle kuruladılar. Ardından, telefonun çalışıp çalışmadığını görmek için test ettiler. Dokunmatik ekran iyiydi ve ses yükseltici beklendiği gibi çalıştı. Üç kamera da (ön, ultra geniş ve geniş) sislenme belirtisi olmadan net görünüyordu ve fotoğraflar normal görünüyordu. Telefonu batırmadan önce bir sesli not kaydettik ve ilk dalıştan sonra konuşmacının buna kıyasla biraz boğuk bir ses çıkardığını duyabildiler, ancak daha uzun süre kurumasına izin verdikten sonra bunun iyileşip iyileşmeyeceğini söylemek zor olur. 

Dalış 2: Ekstrem test (65 fit)

İPhone 12 normal şekilde çalışırken, dronu Tahoe Gölü‘ndeki ikinci dalışına hazırladılar. Bu sefer telefonu daha aşırı derinliklere götürmek istediler. Telefonu, maksimum derinlik oranının üç katından fazla olan 65 fit (20 metre) suya batırdılar. Bu derinlikte su sıcaklığı 10 santigrat derece idi.

İPhone 12‘nin ekranında çalışan zamanlayıcıyla, telefonu suya daldırıldıktan bu yana ne kadar zaman geçtiğini görebildiler. 30 dakikaya ulaştığında, ne olacağını görmek için biraz daha su altında bırakmaya karar verdiler. Sonunda dronu 40. dakikada sudan çıkardılar ve aynı testleri bir kez daha yaptılar. 

iPhone 12 Su Testi

Şaşırtıcı bir şekilde, her şey normal şekilde çalışıyordu. Ekran duyarlıydı, ses ve güç düğmeleri çalışıyordu. Telefonun iki kamerası da çalışıyordu. Sesli notu çalarken hoparlör hala boğuk geliyordu, ancak yine de duyulabiliyordu.

İPhone 12‘yi sildikten sonra, gücünü kapattılar ve tamamen kuruması için birkaç gün beklediler.

iPhone 12 Su Testi: Son Test

Telefon 72 saat kuruduktan sonra, aşırı su altı testi sonucunda uzun vadeli bir hasar olup olmadığını görmek için son bir test yaptılar. Telefonun kendisi tamamen kuruydu fakat üç lensi – arkadaki ultra geniş ve geniş açı ile ön kamera – biraz buğulanma geliştirmişti.

Bu noktada pil de tamamen boşalmıştı, bu yüzden tekrar açmadan önce telefonun Yıldırım bağlantı noktası üzerinden bir süre suyunun çıkmasına izin verdiler. Ancak bir kez yapıldığında, iPhone 12‘nin ekranı bir Teşhis istemi gösterdi. Teşhis istemini birkaç kez geçmeye çalıştıktan sonra , cihazı sıfırlamak için iPhone 12‘yi bir MacBook’a taktılar. İşe yaradı, ancak yine de Teşhis ekranlarını geçemediler.

Bu hatanın olmasına neyin sebep olduğunu tam olarak bilinemiyor olsa bile, su hasarı, Tahoe Gölü’nün soğuk suyu ile iç ortam arasındaki sıcaklık değişimi veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir.