Harmony OS 2.0 Tasarımını Gösteren Video Paylaşıldı

Harmony OS 2.0

Huawei şirketinin Android platformunu bırakmasının ardından Harmony OS 2.0‘ın geliştirilmesine başlamıştı. Son kullanıcıya hitap edecek olan Harmony OS 2.0, Youtube’da paylaşılan bir videoda görüldü.

Harmony OS 2.0 tasarımını gösteren video

Bugün YouTube platformunda paylaşılan dört dakika uzunluğundaki video, Harmony OS’in özelliklerini ayrıntılı bir biçimde gösteriyor. Bu yazılımın önümüzdeki ay tanıtılması beklendiği için videonun bu zamanda sızmış olması Huawei’in dikkatini çekecek.

Videoda Huawei Mate 40 Pro akıllı telefon kullanılıyor. Tasarımsal detaylara bakacak olursak en önemli ayrıntının sağ üst taraftaki kontrol merkezi olduğunu söyleyelim. iOS işletim sistemini popüler özelliklerinden biri olan kontrol merkezi, geçen sene MIUI 12 ile Xiaomi akıllı cihazlara da gelmişti. Bu tasarımın Huawei tarafından da benimsendiğini paylaşılan videoda görüyoruz.

Ana sayfanın sol tarafında arama yapabilmeye ve widgetlara kolay bir şekilde erişmeye imkan tanıyan bir sayfa görüyoruz. Buna benzer bir sayfa Android tabanlı EMUI’da da bulunuyordu.

Ana sayfada klasör ikonları, içlerindeki uygulama miktarına göre yeniden boyutlandırılmış. Animasyonlar da bizce çok hoş görünüyor.

Videoda en fazla dikkat çeken detayın uygulamaların açılış hızı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü uygulamalar sanki arka planda açıkmış gibi hızlı bir şekilde açılıyor. Ancak paylaşılan videoda yalnızca Harmony OS stok applerini görüyoruz. Üçüncü parti appler bu kadar hızlı açılmayabilir.

Harmony OS 2.0

Sistemin görünüşü özetlersek EMUI 11’e fazla benzeyen bir tasarım mevcut. Harmony OS, şuanın diğer mobil işletim sistemlerinin tasarımlarına göre geri planda kalmış gibi görünmüyor.

Huawei şirketinin Haziran ayında düzenleyeceği etkinlikte görülecek olan tek ürün yeni işletim sistemi değil. Huawei Watch 3 ve P50 serisi gibi sürprizleri de görmeyi de bekliyoruz.