GTA 5 Epic Games’e Ne Kadara Mâl Oldu?

GTA 5 Epic Games'e

Kısa zaman önce kendine ait dijital oyun mağazasını açan ve Steam‘e rakip olan Epic Games, her hafta seçtiği ücretsiz oyunları kullanıcılarla paylaşıyor. Yeni oyuncuları kendi bünyesine çekmek için gerçekleştirilen bu kampanya, başlangıçta kullanıcıların ilgilenmediği platformun popülerliğini günden güne yükseltiyor.

Peki Epic Games‘in bu kampanya dahilinde oyunlar için ne kadar para ödediğini hiç düşündünüz mü? Hala Devam eden Apple davasında sunulan bir belge, şirketin geliştiricilere ne kadar ücret ödediğini ortaya çıkardı. GTA 5 Epic Games’e ne kadara patladı?

GTA 5 Epic Games’e ne kadara patladı? Epic Games, 104 milyon kişiye ücretsiz oyun vermiş

2020 senesinin başlarında App Store komisyonları sebebiyle Apple ile davalık olan Epic Games, savaşına devam ediyor. Devam eden dava süreci şimdilik iki şirket için de belirsizliğini korurken, yeni ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Bu ayrıntılardan biride şirketin ücretsiz oyunlar için geliştiricilere ne kadar para ödediğini gösteren belge oldu.

GTA 5 Epic Games'e

GamerDiscoverCo araştırma şirketi tarafından ele geçirilen belgeler, şirketin kurucusu olan Simon Carless aracılığı ile paylaşıldı. Belgede Epic Games şirketinin, 2019 Ocak ve Eylül ayları arasında oyun geliştiricilerine ne kadar para ödediği ortaya çıktı.

Belgeye göre Epic Games şirketi, 2019 senesinde ücretsiz oyunlar için oyun geliştiricilere 11 milyon 658 bin dolar gibi bir ödeme yapmış. 104 milyon kullanıcı, bu ücretsiz oyunlara ücretsiz bir şekilde sahip olurken, 5 milyon kullanıcı platforma ilk defa kayıt yaptırmış. Platformu kullanan kullanıcı sayısını düşünürsek, bu kampanyanın oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu belgede dikkatleri çeken bir başka ayrıntı ise oyunlara ödenen para miktarı. Örnekle Warner Bros şirketi tarafından geliştirilen Batman Arkham oyunlarına 1.5 milyon dolar ödeme yapan Epic, Ubisoft’un For Honor isimli oyuna ise hiçbir ücret ödememiş. Bu ayrımın nereden kaynaklandığı veya Epic Games şirketinin geliştiricilere ücret öderken neleri dikkate aldığı şu an için bilinmiyor.