Facebook’tan Uçtan Uca Şifreleme Açıklaması Geldi

Facebook'tan Uçtan Uca Şifreleme

Olay kişisel verilerin gizliliğine geldiğinde, bu konuda neredeyse güvenilmeyen şirketlerin başında gelen şirket Facebook oluyor. Geçtiğimiz senelerde Cambridge Analytica davası ile beraber bu konuda bir hayli zorlu süreçler yaşayan Facebook, bu hadiselerden sonra imajını toparlamak için oldukça fazla uğraştı. Facebook’tan uçtan uca şifreleme açıklaması geldi.

Tabii ki imajı toparlandı ve kullanıcılar artık Facebook’a daha fazla güveniyor diyebilmek mümkün değil. Fakat hala milyarlarca WhatsApp, Instagam ve Facebook  kullanıcısı bulunduğunu göz önüne alırsak, Facebook şirketinin bu kötü imajının kendisine neredeyse hiçbir etkisinin dokunmadığını söyleyebiliriz. Tabii şirketin ödediği milyarlarca dolarlık cezaları göz önünde bulundurmazsak! Facebook şirketinin veri gizliliği açısından kullanıcılarına sunduğu önemli şeylerden biri de Messenger ve Instagram Direct’te sohbetleri gizli tutmak için uçtan uca şifreleme sistemini getirmekti. Fakat elde edilen son bilgilere göre bu da gelecek dönemde gerçekleşmeyecek.

Facebook’tan Uçtan Uca Şifreleme; En erken 2022’de mesajlaşmaları şifreleyecekler

Facebook'tan Uçtan Uca Şifreleme

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda yeni bir gizlilik sözleşmesi ile beraber gündeme gelen ve oldukça fazla tepki toplayan WhatsApp, şimdilik Facebook’un sohbetlerde uçtan uca şifreleme özelliğini bulunduran tek uygulaması. Fakat Facebook 2019 senesinde Messenger ve Instagam Direct’te de bu özellik ile beraber sohbetlerin korunacağını söylemişti. Ancak bi zaman sonra bu süre ertelenmiş ve milyarlarca kullanıcının mesajlaşmak için oldukça fazla zaman geçirdiği bu iki uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği gelmemişti.

Facebook şirketinden paylaşılan son açıklamaya göre bu 2021 yılında henüz gerçekleşmeyecek. En erken 2022 senesinde tamamen uçtan uca şifreleme kullanımı özelliğine geçiş yapılabileceğini söyleyen Facebook’a göre bu oldukça fazla uzun bir zaman ve geliştirmeler için çalışmalar devam etmekte. Kullanıcıların beklentileri ise en erken 2022 senesinde Instagram Direct ve Messenger’da uçtan uca şifreleme özelliğinin kullanıma sunulması yönünde. Bütün bu ertelemelerin şirketin zaten yerlerde olan itibarına daha kötü etki edeceği kesin.