Facebook Neighborhoods Özelliği Test Ediliyor

Facebook Neighborhoods

Sosyal medya devi Facebook, son aylarda birtakım dedikodularla önümüze çıkan ‘Neighborhoods’ özelliğini resmi bir şekilde test etmeye başladı. İsminde da anlaşılacağı üzere Neighborhoods, komşuluk ilişkileri üzerine olan ve bu ilişkiyi güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir özellik olarak önümüze çıkıyor.

COVID-19 nedeniyle komşuluk temeli üstüne oluşturulan özellik, kullanıcıların diğer bölgelerdeki faklı insanlar ile Facebook aracılığı ile bir araya gelmesini sağlıyor. Facebook bu özelliği yeni yeni test etmeye başlamış olsa bile ‘Neighborhoods’ gerçekte yeni bir özellik sayılmaz çünkü benzer bir uygulamayı Nextdoor şirketi senelerdir sunuyordu.

Facebook Neighborhoods,kullanım alanlarını genişletmeyi hedefliyor:

Facebook Neighborhoods

Geçen sene ekim ayından şimdiye sızıntılarla önümüze çıkan bu yeni özellik, şimdilik sadece Calgary, Kanada’da sınırlı sayıda kişi ile test ediliyor. Facebook, özelliği yakın bir tarihte ABD’deki kullanıcıların da test etmesi adına ülkede piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Özelliğin ABD’den sonraki durağının Türkiye ve diğer bölgelerde kullanıma açılması bekleniyor.

Özelliğin çalışma prensibine bakacak olursak da Facebook Neighborhoods, bünyesi gereği konum tabanlı bir özellik olacak ve kişilerin yaşamakta olduğu bölgeyi Facebook’a bildirmesi durumunda kullanılabilecek. Kullanıcılar, bu özelliği açtıktan sonra ana sayfalarında yaşadıkları bölgeyle ilgili içerikler görecekler.

Facebook, kişilerin komşularını tanıması, en iyi tatlıcıları veya marketler için tekliflerde bulunması ve yerel etkinlikler düzenlemesi gerektiğini söylüyor. Bununla beraber kişilerin ilgi alanlarına göre farklı gruplar oluşturabileceği de biliniyor.

Kuramda oldukça fazla iddialı görünen bu özelliğin gerçekte bunları yapıp yapmayacağını önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Peki siz bu uygulama hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.