Apple ve Hyundai Ortaklaşa Elektrikli Araba Üretecek

Apple ve Hyundai, ABD’de 2024 yılında elektrikli araç üretime başlayabilir. Kore IT News yerel gazetesinin Pazar günü açıklama yaptı. Hyundai Motor ve Apple Mart ayına kadar otonom elektrikli otomobiller için bir ortaklık anlaşması imzalayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2024 civarında üretime başlamayı planlıyor.

Hyundai Şirketinin Açıklması

Hyundai Motor’un Cuma günü yaptığı açıklamanın ardından, başka bir yerel medya kuruluşunun 2027’de kendi kendine giden bir elektrikli otomobil başlatmayı hedeflediklerini söyledi. Hyundai hisselerini yaklaşık yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini açıklamasının ardından Apple ile erken görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Hyundai Motor, Pazar günü raporla ilgili yorum yapmayı reddetti ve Cuma günkü yorumları, otonom evlerin geliştirilmesi konusunda çeşitli şirketlerden potansiyel işbirliği talepleri aldığını yineledi.

Apple bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

BT haber raporunun güncellenmiş bir sürümü, üretim yeri ve kapasitesi ve anlaşmanın imzalanması ve pilot araçların lanse edilmesi için zaman çerçevesi dahil olmak üzere ayrıntıları kaldırdı.

Önceki versiyon, şirketlerin arabaları Gürcistan’daki Kia Motors fabrikasında inşa etmeyi veya 2024 civarında 1.00.000 araç üretmek için Birleşik Devletler’de yeni bir fabrikaya ortak yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Raporda ayrıca, Hyundai ve Apple’ın gelecek yıl Apple otomobillerinin bir “beta sürümünü” yayınlamayı planladığını da belirtti.

Reuters, geçtiğimiz ay Apple’ın otonom otomobil teknolojisi ile ilerlediğini söyledi. 2024 gibi erken bir tarihte kendi çığır açan pil teknolojisini içerebilecek bir binek araç üretmeyi hedeflediğini bildirdi .

Hyundai Motor hisseleri Pazartesi günü sabah ticaretinde yüzde 14.6 arttı. Bağlı kuruluş otomobil parçaları üreticisi Hyundai Mobis’in hisseleri yüzde 12.7 arttı. Kia hisseleri daha geniş pazarda yüzde 2’lik bir artışa karşı yüzde 9.1 yükseldi.