Kapat

Apophis: En Korkutucu Asteroit Dünyayı Ziyarete Geliyor

apophis asteroid

Apophis eski şeytani yılan tanrısının adını taşıyan dev bir asteroid ve gezegenimize yavaş bir şekilde yaklaşıyor. Resmi olarak 99942 Apophis (2004 MN4) olarak bilinen asteroid üç futbol sahasından daha geniş bir büyüklüktedir. Bilim adamları, 2029’da yaklaşan bir yakın geçiş sırasında Dünya’ya çarpma şansının yaklaşık yüzde 3 olduğunu tahmin ediyorlar.

Apophis

Yüzde 3’lük bir çarpma ihtimali kulağımıza oldukça iyi bir ihtimal gibi gelebiliyor fakat asteroitler ve diğer Dünya’ya yakın nesneler söz konusu olduğunda, özellikle bu kadar büyük olan bir asteroid için korkunç derecede yüksek bir olasılıktır.  Apophis, 2013’te Rusya üzerinde atmosferde patlayan ve yerdeki binlerce pencereyi paramparça eden ve yüzlerce kişiyi yaralayan şok dalgaları gönderen meteorun yaklaşık 10 katı büyüklüğünde olabilir.

Şu anda, Avrupa Uzay Ajansı’na göre , sadece bir asteroidin dünyaya çarpma şansı yüzde birden fazla. 2095 yılında Dünya’yı etkileme olasılığının yaklaşık yüzde 7 olduğu tahmin edilmektedir. Elbette, o zamana kadar çarpma olasılığını azaltan daha fazla gözlemimiz olabilir. Küçük boyutta olursa bunun atmosferde çoğunlukla yanacağı anlamına gelir ( 2013 Rus meteorundan önemli ölçüde daha küçük olacaktır).

Bunların hepsi Apophis asteroidi ile kıyaslandığında gerçekten korkutucu olduğunu söylemek gerekiyor. Neyse ki, bilim adamları son on yılda göz korkutucu asteroidi gözlemledikçe, 2029’da veya 2036’da başka bir yakın geçiş sırasında herhangi bir çarpma olasılığını ortadan kaldırmayı başardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir